Prawo przewozowe
  • Transport
  • Odszkodowania
  • Windykacja
  • Kontakt
  • Kancelaria

Reklamacja na piśmie

13/4/2012

4 Komentarze

 
To chyba jeden z "większych" tematów w prawie przewozowym. A mimo to wciąż błędnie rozumiany. W prawie krajowym istnieje wyraźny zapis, że reklamacja musi być na piśmie. To ważne, bo tylko prawidłowo złożona reklamacja otwiera drogą sądową.
W przypadku Konwencji CMR pisemność reklamacji wiąże się z uzyskaniem określonych skutków (zawieszenie przedawnienia).

Pisemna oznacza... na piśmie. To się wydaje oczywiste, ale tylko do czasu, kiedy nie trzeba pójść do sądu i wówczas okazuje się, że owa reklamacja to mail, w dodatku z gatunku "pismo w załączeniu" z dołączonym plikiem pdf. Najlepiej wówczas wysłać pismo z wezwaniem do złożenia reklamacji na piśmie i z wymaganymi załącznikami (przede wszystkim z listem przewozowym) i pouczeniem, że brak odpowiedniej formy będzie skutkował pozostawieniem reklamacji bez rozpoznania.
4 Komentarze

Czynności załadunkowe

4/4/2012

4 Komentarze

 
Za załadunek co do zasady odpowiada nadawca albo odbiorca lub osoby działające w ich imieniu lub na ich zlecenie.

To bardzo ważne, bo potem nierzadko w sądzie zdarza się, że klient zgłasza szkodę przewoźnikowi w przypadku, kiedy szkoda wynikała z błędów przy załadunku. Najczęstszym argumentem jest to, że przecież kierowca stał obok i widział wszystkie czynności. Mógł się odezwać, prawda? Właśnie nie mógł, a przynajmniej nie powinien.

To przekonanie o omnipotencji i wszechwiedzy przewoźników bierze się chyba głównie stąd, że dawno już w Polsce padła spedycja, czyli fachowe przygotowywanie przesyłek. W efekcie od przewoźnika oczekuje się odpowiedzialności, wiedzy i świadczenia niemal na każdym etapie - od pomysłu, że trzeba coś przewieźć, aż po gotowy produkt u konsumenta. Tak to nie działa.
4 Komentarze

    Autor

    Paweł Budrewicz - prawnik z wykształcenia, manager z doświadczenia, zwycięzca z przyzwyczajenia.

    Picture

    Archiwum

    listopada 2013
    czerwca 2013
    lutego 2013
    stycznia 2013
    czerwca 2012
    maja 2012
    kwietnia 2012
    marca 2012

    Kanał RSS

    Picture
kontakt@prawoprzewozowe.pl
tel. (22) 203 61 10
tel. (81) 464 33 44